Βαθμός για την Άρδασσα στην Κοζάνη: ΑΕ Κοζάνης – Άρδασσα 1-1

του ΘΕΟΦΙΛΟΥ ΗΛΙΑΔΗ

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η Άρδασσα μπορεί να πήρε το βαθμό στο παιχνίδι με την Α.Ε. Κοζάνης εκτός έδρας αλλά σίγουρα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω αν ήταν πιο προσεκτική. Φυσικά οι φιλοξενούμενοι πρέπει να αισθάνονται και τυχεροί αφού στο τέλος ο Μπερμπερίδης με σωτήρια απόκρουση κράτησε έστω το βαθμό για την ομάδα του.
Η δυνατή αλλά καθαρή ομάδα της Αρδασσας παρουσιάστηκε πιο ευδιάθετη από την ΑΕΚ και κυνήγησε τη νίκη με περισσότερο πάθος από τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ένα δεμένο σύνολο που θα αποτελέσει έναν δύσκολο αντίπαλο στη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Φάσεις- γκολ

Στο 14ο  ο Γ. Παπαδόπουλος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Καρανάνο αλλά ο τελευταίος απέκρουσε σωτήρια το σουτ του επιθετικού της Αρδασσας.
Στο 28ο πάσα του Ντούκα στον Καραγεώργο που από καλή θέση σούταρε άουτ και ένα λεπτό μετά σουτ του Ηλιάδη από πλάγια θέση πέρασε λίγο άουτ και στο 30ο κεφαλιά του Γ. Παπαδόπουλου από κοντά πέρασε πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ.
Στο 33ο κεφαλιά του Σερσέμη από καλή θέση μπλόκαρε ο Καρανάνος και τέσσερα λεπτά αργότερα κόρνερ του Καραγεώργου, γυριστή κεφαλιά του Σαββίδη κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Αρδασσας.
Στο 77ο  σε αντεπίθεση της Αρδασσας ο Δημητριάδης έδωσε στον Αμαραντίδη που κατέβασε τη μπάλα και με δυνατό βολέ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Στο 80ο διαγώνια μπαλιά του Βενιώτη στον Σκρέκα που με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 90ο η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη όταν ο Βουρνάζος έστρωσε στον Καραγεώργο που έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μπερμπερίδη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
Σημείο των καιρών η έλλειψη θέρμανσης και ζεστού νερού στα αποδυτήρια του Στρατιωτικού Γηπέδου, καθώς ο Δήμος Κοζάνης δεν προμηθεύτηκε πετρέλαιο ενώ αυτό είχε τελειώσει εδώ και μία εβδομάδα.
Διαιτητές: Τσιμεντερίδης, Δημητρακόπουλος, Θ. Τζουβάρας.

ΑΕΚ : Καρανάνος, Κουτσουσίμος, Ντούκα (67ο Βενιώτης), Κιουλτζής, Σαββίδης, Βουρνάζος, Τζέλος, Γ.Π. Μπέμπης (80ο Γ.Κ. Μπέμπης), Τσολακίδης (41ο Σαλονικίδης), Καραγεώργος, Σκρέκας.
ΑΡΔΑΣΣΑ : Μπερμπερίδης, Γ. Δημητριάδης (71ο Βασιλειάδης), Χαλιβόπουλος, Κυριακίδης, Σιδηρόπουλος, Τσαγκαλίδης, Ηλιάδης (85ο Τσίγλης), Σερσέμης, Χ. Δημητριάδης, Αμαραντίδης, Γ. Παπαδόπουλος.

ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΚΡΙΝΗΣ 2-3

Ένα παιχνίδι που όλα έγιναν στο πρώτο μέρος έγινε το περασμένο Σάββατο στο γήπεδο του Ατρομήτου, ανάμεσα στη τοπική ομάδα και τον Απόλλων Ακρινής. Τελικό σκορ 2-3 με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο και με το ποσοστό επιτυχίας να είναι περίπου 100%, αφού όλες οι ευκαιρίες έγιναν γκολ. Στην επανάληψη τίποτα δεν θύμιζε το πρώτο μέρος, οι φάσεις ελάχιστες και το τελικό 2-3 έδωσε τους 3 βαθμούς στον Απόλλων που τους είχε τόσο ανάγκη για να ανέβει βαθμολογικά ενώ από την άλλη ο Ατρόμητος που έπαιξε πάρα πολύ καλά έμεινε με την πίκρα.

Καλή η διαιτησία του κ. Πανυτσίδη που όμως στο 3ο γκολ της Ακρινής μάλλον αδίκεισε τους γηπεδούχους. Βοηθοί του ήταν οι Σύκος και Σπέντζας.

Φάσεις-γκολ

Στο 6ο δυνατό σουτ του Κωστάκογλου απέκρουσε ο Τσαουσίδης σε κόρνερ και τρία λεπτά μετά η Ακρινή άνοιξε το σκορ. Ο Χ. Βοριαζίδης έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Χαρσλιάν που μόνος απέναντι στον Κυριακίδη πλάσαρε για το 0-1.

Στο 12ο όμως ο Τσαγκαλίδης με πολύ όμορφη εκτέλεσε φάουλ ισοφάρισε για να γίνει το 1-2 στο 22ο. Πιο συγκεκριμένα ο Γ. Βοριαζίδης ανατράπηκε από τον Παρηγορίδη μέσα στην περιοχή και ο Καραφυλλίδης δεν αστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-2.

Και πάλι όμως η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ αφού ο Καλπακίδης με βολίδα από τα 30 μέτρα στο «παραθυράκι» ισοφάρισε.

Το ημίχρονο έληξε 2-3 με ένα γκολ που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους μιας και Χ. Βοριαζίδης μπαίνοντας στη περιοχή έπεσε πάνω στη μπάλα, αυτή βρήκε τα χέρια του, οι αμυντικοί σταμάτησαν αλλά ο διαιτητής αν και μπροστά δεν έδωσε τίποτα, έτσι ο  παίκτης της Ακρινής σηκώθηκε και με σουτ σκόραρε. Γκολ που όμως δεν έπρεπε να μετρήσει.

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν. Λίγες φάσεις και κανένα γκολ.

Στο 60ο φάουλ του Τσαγκαλίδη απέκρουσε ο Τσαουσίδης και ένα λεπτό μετά το σουτ του Βοριαζίδη απέκρουσε δύσκολα ο Δημητριάδης.

Στο 70ο φάουλ Τσαγκαλίδη λάθος έξοδος Τσαουσίδη αλλά οι Προσκυνητόπουλος και Μπρέεφ δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν.

Στο 73ο τέλος εκτέλεση φάουλ Τσαγκαλίδη σουτ Κούλι από πολύ κοντά ψηλά άουτ.

Ατρόμητος: Δημητριάδης Κ., Προσκυνητόπουλος (80ο Δημητριάδης Η.), Ποιμενίδης (61ο Ποζίδης), Παρηγορίδης, Κωνσταντίνου, Αλίεφ, Τσαγκαλίδης, Λεσάϊ, Κούλι, Κωστάκογλου (39ο Μπρέεφ), Καλπακίδης.

Απόλλων Ακρινής: Τσαουσίδης, Καζαντζίδης (69ο Θωμαΐδης), Ατματζίδης, Βοριαζίδης Γ. (46ο Καζαντζίδης), Ευθυμιάδης, Παπαδόπουλος, Χαρσλιάν, Βοριαζίδης Χ., Καραφυλλίδης (65ο Χότζα), Τσαβδαρίδης.