To 3ο τουρνουά σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2017 στην Πτολεμαϊδα

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 στην Πτολεμαΐδα το 3ο τουρνουά σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2017, που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.

Οι αγωνιζόμενοι χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες: Α’ όμιλος για σκακιστές άνω των 13 ετών και Β’ όμιλος για σκακιστές κάτω των 12 ετών το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στο τουρνουά που ήταν το δεύτερο της σειράς Grand-Prix 2017-2018 συμμετείχαν 11 σύλλογοι και 70 συνολικά αθλητές και αθλήτριες, από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Βουτσκίδης Ιωάννης από τον Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίο», την δεύτερη  και τρίτη θέση κατέλαβαν οι σκακιστές του Ο.Σ.Γιαννιτσών  Στεφάν Βίκτωρ και  Παντελίδης Κοσμάς.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο Αμιτζόγλου Χαράλαμπος (6,5/7) του Ο.Σ. Γιαννιτσών, δεύτερος τερμάτισε ο σκακιστής Καραμητάνης Λάζαρος της Λ.Π.Φλώρινας, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής Ράπτης Κωνσταντίνος του Ο.Σ.Γιαννιτσών.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Ο.Σ. Γιαννιτσών, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος».

 

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ 2 1 2 3 Η ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΟΣ.ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ Η ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΟΠ.ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ Η ΤΡΙΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΚΑΚΙΣΤΑΚΟΥ 03

 

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ  ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΒΑΘΜΟΙ
1η Ο.Σ. Γιαννιτσών 23,0
2η Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 20,5
3η Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 17,0
4η Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» 17,0
5η Λ.Π. Φλώρινας 13,0
6η Γ.Σ. Ποντοκώμης 13,0
7η Σ.Ο. Βέροιας 10,0
8η ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης 9,0
9η Βέροια 8,0
10η Σέρβια 5,0
11η Κοζάνη 2,0

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

Ανδρών Βουτσκίδης Ιωάννης Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 1ος
Στεφάν Βίκτωρ Ο.Σ. Γιαννιτσών 2ος
Παντελίδης Κοσμάς Ο.Σ. Γιαννιτσών 3ος
Ετών 16  Στεφάν Βίκτωρ Ο.Σ. Γιαννιτσών 1ος
Φανάκης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» 2ος
Πατρίκη Αλεξάνδρα Λ.Π. Φλώρινας 1η
Ετών 14 Βουτσκίδης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 1ος
Παπαπαυλίδης Πέτρος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» 2ος
Παπαδόπουλος Σπυρίδων Λ.Π. Φλώρινας 3ος
Λιούρη Μαρία Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 1η
Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα Ο.Σ. Γιαννιτσών 2η
Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3η
Ετών 12 Καραμητάνης Λάζαρος Λ.Π. Φλώρινας 1ος
Μυλωνάς Χρήστος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 2ος
Νάκιτσας Γεώργιος Σ.Ο.Βέροιας 3ος
Λιούρη Μ. Αναστασία Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 1η
Ταχματζίδου Δήμητρα Σ.Ο.Βέροιας 2η
Παπά Μαρία Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» 3η
Ετών 10 Αμιτζόγλου Χαράλαμπος Ο.Σ.Γιαννιτσών 1ος
Παπαβασιλείου Αλέξανδρος ΣΟΠΚΔ.Κατερίνης 2ος
Λαμπρινος Αθανάσιος Ο.Σ.Γιαννιτσών 3ος
Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» 1η
Πετρίδου Θεοδώρα Ο.Σ.Γιαννιτσών 2η
Πελαλίδου Μαριάννα Βέροια 3η
Ετών 8 Ράπτης Κωνσταντίνος Ο.Σ.Γιαννιτσών 1ος
Νάκιτσας Στέργιος Σ.Ο.Βέροιας 2ος
Δάσιος Ελευθέριος Σ.Ο.Βέροιας 3ος
Ταχματζίδου Τατιάνα Σ.Ο.Βέροιας 1η
Θεοφυλακτίδου Μαρία Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 2η
Κοντέου Μαρία Νεφέλη Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» 3η

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.