Πρωταθλητής μπάσκετ Δυτικής Μακεδονίας αναδείχθηκε το μεσημέρι της Τρίτης το 4ο ΓΕΛ Κοζάνης, το οποίο επικράτησε στον μεγάλο τελικό, που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ της πόλης, με 56-46 της εξαιρετικής ομάδας του Λυκείου Άργους Ορεστικού.
Η ομάδα του 4ου ΓΕΛ βρέθηκε μπροστά στο σκορ (τέσσερα οκτάλεπτα ο αγώνας και όχι δεκάλεπτα) με 42-24 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, με την ομάδα του Άργους να προσπαθεί με σερί τριπόντων να “γυρίσει” το παιχνίδι, μειώνοντας μέχρι και στους έξι πόντους.
Ωστόσο η ψυχραιμία των παικτών του 4ου ΓΕΛ (που αγωνίζονταν και ενώπιον του διευθυντή τους Μπάμπη Γιαννακόπουλου) δεν τους άφησε να ολοκληρώσουν την ανατροπή από το -18, με το σχολείο της Κοζάνης να παίρνει τελικά τη νίκη που, πλέον, θα το φέρει αντίπαλο την ερχόμενη Πέμπτη με λύκειο της Άρτας, για την επόμενη φάση του πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος μπάσκετ.
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_a306f570-e4b8-4336-8a93-64ecf241f5f7-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_07293046-4bc6-4b4e-85f4-f43fb0aa365a-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_fb62a3e9-ef90-4e3e-8819-a2678939ea97-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_ebffc157-ffc8-4651-ac6a-723a4974d5ac-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_dd0229e3-fc44-4560-9832-0d0bfc9c5759-1024x768.jpeg)