Ατύχημα με πρώτη φωτογραφική παρατήρηση ΤΣΑΚΑΛΙ (Canis aureus) μια απρόσμενη παρουσία στο Νομό Καστοριάς !!!
Συμφώνα με την επίσημη μελέτη αυτού του ντροπαλού είδους η κατανομή του είναι δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την περιοχή μας . Το νεαρό Τσακάλι( περίπου κουτάβι 5 μηνών ) είχε ατύχημα στον κάθετο άξονα της Εγνατίας πριν λίγους μήνες , αυτό σημαίνει ίσως και παρουσία οικογένειας στην περιοχή …. Προσεχώς νεότερα .
Περισσότερες πληροφορίες για το είδος : https://contentarchive.wwf.gr/endangered-species/jackal
(ελπίζω να MHN πάει για κάποιο life : ) )
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2022/01/272024987_5069978716347096_5195969565778953589_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2022/01/271991996_5069976919680609_7434136147978035672_n-1.jpg)
Από τον Νίκο Παναγιωτόπουλο