Λαζαρίνες στην Κορησό.Ένα μοναδικό έθιμο με πανάρχαιες και στην συνέχεια χριστιανικές ρίζες.Μικρά κορίτσια και άγαμες έφηβοι ντυμένες νυφούλες, καλωσορίζουν τον ερχομό της άνοιξης και την ακολουθούσα Ανάσταση.Τραγουδώντας με τις μελωδικές φωνές τους <Ξύπνα Λάζαρε και μην κοιμάσαι…>.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies. Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο, δίνετε τη συγκατάθεσή σας για χρήση cookies. Επισκεφθείτε την Πολιτική απορρήτου και cookie. Συμφωνώ