Η μεγάλη εκδήλωση του 6ου Εco Festival of Ptolemaida θα γίνει την Κυριακή 11 Ιουνίου 2023 ώρα έναρξης 5:00μμ στο 2ο χλμ Πτολεμαΐδας – Μποδοσάκειου Νοσοκομείου – Περιοχή Κουρί.
Επίσης η αξιόλογη συγγραφέας, εικονογράφος Λήδα Βαρβαρούση, προσκεκλημένη του φεστιβάλ, θα παρουσιάσει μέσω της ζωγραφήγησης το βιβλίο “Ο κύκλος της χαράς”.
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2023/06/Image2-724x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2023/06/Image-724x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2023/06/Image1-724x1024.jpeg)
Το 1ο eco fest πραγματοποιήθηκε 2018 από μία ομάδα ανθρώπων, φορέων, συλλογικοτήτων και κοινοτήτων με στόχο:
Την συνειδητοποίηση του καθοριστικού ρόλου που διαδραματίζει η σχέση ανθρώπου -φύσης για την μακροημέρευση του πλανήτηκαι το ευ των κατοίκων του, επείγει να επαναπροσδιοριστεί.
Την ευαισθητοποίηση και η καλλιέργεια περιβαλλοντικων αξιών στα παιδιά μέσω τηςβιωματικής εκπαίδευσης μπορεί να οδηγήσει στην ενσυνειδητότητα του μελλοντικού ενήλικα, για να προσεγγίσει ολιστικά τοπεριβάλλον και να ζήσει εναρμονισμένος μέσα σ’ αυτό.
Επίσης ότι η Γη είναι το σπίτι μας και τα παιδιά μας πρέπει να το γνωρίσουν, ώστε να ξέρουν να το φροντίζουν και να το προστατεύουν!