Μετά από την καθυστέρηση αρκετών εβδομάδων (για την οποία ακόμη δεν έχει δοθεί κάποια εξήγηση από τη δημοτική αρχή Κοζάνης) σε πλήρη εξέλιξη βρίσκονται πλέον οι εργασίες πέριξ και της πλατείας Λασσάνη (εντός της οποίας οι εργασίες ανάπλασης δε διακόπηκαν ποτέ).
Μάλιστα, μετά και τις σχετικές, άμεσες επισημάνσεις της διοίκησης των ΚΤΕΛ Αστικών Α.Ε. προς το Δήμο Κοζάνης και τον ανάδοχο του έργου, φαίνεται πως βαίνει προς λύση το πρόβλημα με το μεγάλο πεζοδρόμιο που θα δημιουργούσε προβλήματα στη στάθμευση των αστικών λεωφορείων και στην κυκλοφορία των οχημάτων επί της οδού Κωστή Παλαμά. Όλα δείχνουν πως θα υπάρξει μια μικρή τροποποίηση ειδικά στη μια από τις δυο γωνίες του πεζοδρομίου, ώστε να επαρκεί ο χώρος στάθμευσης για τα λεωφορεία που, πλέον, περιορίζεται στα 10-12 λεπτά.
Ερωτηματικά, πάντως, τίθενται ήδη για τις προγραμματισμένες στα συγκεκριμένα σημεία εργασίες εγκατάστασης οπτικών ινών, καθώς υπάρχει το ενδεχόμενο, αφού ολοκληρωθεί η κατασκευή των νέων και μεγάλων πεζοδρομίων, να ξεκινήσει….σκάψιμο για τις οπτικές ίνες, κάτι που αναμένεται να διευκρινιστεί τις επόμενες ημέρες.
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/07/451705736_2098104073923768_1197390057694130611_n-768x1024.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/07/450149198_451689357768230_595688154360405309_n-1024x768.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/07/450984923_3914910752167523_6910058945762972269_n-768x1024.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/07/451455918_811243544451827_8461293899774072137_n-768x1024.jpg)