Σε Τοπικές Κοινότητες της Δημοτικής Ενότητας Ελλησπόντου του Δήμου Κοζάνης περιόδευσε το βράδυ του Σαββάτου ο υποψήφιος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Κώστας Πασσαλίδης, ο οποίος βρέθηκε σε Πολύμυλο,Ακρινή, Κοιλάδα, Κίσσα και Καπνοχώρι.
Κοινό χαρακτηριστικό των συζητήσεων με τους κατοίκους των εκεί χωριών ήταν η αγωνία τους για την επόμενη ημέρα της βίαιης απολιγνιτοποίησης που αποφάσισε και υλοποιεί η κυβέρνηση Μητσοτάκη, καθώς, μεταξύ των άλλων συνεπειών της, δεκάδες «εργολαβικοί» εργαζόμενοι της ευρύτερης περιοχής της Δ.Ε. Ελλησπόντου έχασαν το καθημερινό μεροκάματο και πολλοί εξ αυτών αναγκάστηκαν σε προσωρινή ή μόνιμη «εργασιακή» μετανάστευση.
Ο υποψήφιος βουλευτής Π.Ε. Κοζάνης του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ Κώστας Πασσαλίδης τόνισε, μεταξύ άλλων, πως «στις 21 Μαϊου καλούμαστε να επιλέξουμε: Μητσοτάκης και σκάνδαλα ή Τσίπρας και αλλαγή. Μητσοτάκης ή δικαιοσύνη. ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ. Και οι πολίτες και σε κάθε γωνιά του Νομού μας θα δώσουν την καλύτερη απάντηση!»
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2023/05/IMG-343e642f8fe3c40110aa2313489921c6-V-461x1024.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2023/05/IMG-a616ce7823edee1657dc52d9b05b7302-V-461x1024.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2023/05/IMG-e6ac2bc2986bd21dfb720f3b7595a69f-V-461x1024.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2023/05/IMG-eeabd8421c42e42a30f921d9a598c457-V-461x1024.jpg)