Με λαμπρότητα, χθες, Κυριακή 2 Ιουνίου 2024 στη Δαμασκηνιά τιμήθηκε η 118η Επέτειος της Μάχης της Οσνίτσανης, παρουσία του Δημάρχου Βοΐου κ. Χρήστου Ζευκλή, Αντιδημάρχων, του Προέδρου της Κοινότητας Δαμασκηνιάς κ. Παύλου Τζάνα και εκπροσώπων της 9ης ΜΠ/ΤΑΞ, της Περιφερειακής Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Δυτικής Μακεδονίας, του Αστυνομικού Τμήματος Βοΐου και των Πολιτιστικών Συλλόγων.
Μετά το μνημόσυνο που τελέστηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ακολούθησε η Επιμνημόσυνη Δέηση εις μνήμη των πεσόντων και η κατάθεση στεφάνων στον Αδριάντα του Ανώνυμου Μακεδονομάχου και στην προτομή του Καπετάν Βάρδα (Γεώργιου Τσόντου).
Η τελετή ολοκληρώθηκε με την ομιλία του εκπαιδευτικού κ. Παναγιώτη Τοπαλίδη.
Φωτογραφίες: Αναστασία Λιάπη
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/443713873_7746713132059909_8694853989364539188_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/445810848_7746711808726708_7333606164698626306_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/445816804_7746708102060412_5236840199055638174_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/445826935_7746702065394349_7585717627989034557_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447047041_7746706812060541_6525125469170392296_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447062536_7746703952060827_7200611704569682560_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/445821280_7746714685393087_5466175125587522637_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/445821280_7746714685393087_5466175125587522637_n1.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447243068_7746704335394122_8235903371220603359_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447260578_7746708612060361_2671303823507594198_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447256947_7746707962060426_3284216816108748204_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447380512_7746705278727361_719117478822430677_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447277753_7746710542060168_5247703102682797143_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447395156_7746711948726694_4565096274374535262_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447439710_7746709488726940_3098218729503874583_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447425827_7746710638726825_1086273551698176618_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447488541_7746702318727657_6687374129184020727_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447472461_7746707272060495_6567659219418242910_n.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/447660518_7746701455394410_8261253846092162335_n.jpg)