Με αφορμή το έθιμο που λαμβάνει χώρα στον Πεντάλοφο την Καθαρά Δευτέρα με το πέταγμα του αερόστατου, διοργανώθηκε από το Δήμο, επίδειξη κατασκευής αερόστατων στα Δημοτικά Σχολεία Τσοτυλίου, Νεάπολης, Εράτυρας, Μικρόκαστρου- Καλονερίου, Γαλατινής και Σιάτιστας, προκειμένου οι μαθητές να γνωρίσουν και να συμμετέχουν στο ιδιαίτερο αυτό έθιμο.
Η παραπάνω δράση πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια του Προέδρου Κοινότητας Πενταλοφου κ. Κων/νο Βούγια, του Προέδρου του Πολιτιστικού Πενταλόφου κ. Στέργιο Καρούτα και του Τοπικού Συμβούλου Πενταλόφου κ. Αναστάσιου Παπαμήλιου, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.
Η κατασκευή όσο και η διαδικασία του πετάγματος εντυπωσιάζει μικρούς και μεγάλους ντόπιους και επισκέπτες, με τους Πενταλοφίτες να μεταφέρουν τον τρόπο της χάρτινης πολύχρωμης κατασκευής από γενιά σε γενιά.
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-3ccab0eeb2e54e5268ab5bb2f43b3b84-V-1024x1001.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-306bf366e356805d2c5f3050352299b6-V-1024x461.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-24722eb50c8b3a3ad6937022ba06f027-V-768x1024.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-b3254cd0633e5261429b4e228c6350f7-V-1024x768.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-b408d1b448f07df505bf1d5fd50da186-V-768x1024.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-b2718479718c412828c1e9571f3f4e3a-V-768x1024.jpg)