“Πλημμύρισε”…τοπικές γεύσεις η Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης, όπου το απόγευμα της Τρίτης διοργανώθηκε με επιτυχία η εκδήλωση με θέμα “Ο γαστρονομικός πολιτισμός της Δυτικής Μακεδονίας”, την οποία διοργάνωσαν οι εκδόσεις “Παρέμβαση”, σε συνεργασία με Πολτιιστικούς-Μορφωτικούς Συλλόγους της περιφέρειας.
Στην εκδήλωση η Ματίνα Τσικριτζή – Μόμτσιου, kαθηγήτρια Ξένων Γλωσσών, Συλλογέας Λαογραφικού και Γλωσσολογικού Υλικού μίλησε με θέμα «Η Εθιμική Γαστρονομία ως μέρος της πολιτιστικής κληρονομιάς του Τόπου», ενώ τοπικές γεύσεις παρουσίασαν οι Σύλλογοι: Γρεβενιωτών Κοζάνης «Αιμιλιανός», Αθανάσιος Χριστόπουλος Καστοριάς, ο Λάκκος τ΄ Μάγγαν Κοζάνης, το Λύκειο Ελληνίδων Φλώρινας, ο Χορευτικός Όμιλος Ποντίων «Αντάμωμαν» και ο Μικρασιατικός Σύλλογος Κοζάνης. Την εκδήλωση πλαισιώνει μουσικά η Ορχήστρα Παραδοσιακής και Λαϊκής μουσικής του Δημοτικού Ωδείου Κοζάνης.
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_189781890889164-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1550544725759008-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_749885056682140-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_256984360757794-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_281117571347849-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1609464899882784-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1155890675582631-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_354711137516668-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_3465290170450078-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1111659323348928-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_2516240275215046-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_926395085582759-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_761762425845238-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1058160685386562-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_719097729974005-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1457371788466273-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1433296550955002-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_329583776736917-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_366672872664532-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1082123216311280-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_396312802844931-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_370438082393926-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_3729873360621513-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_2703749689781609-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_625857939634920-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_900227898227703-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_714529137414453-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_259992383794043-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_785433046947617-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1059905775233303-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_776760291165488-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_917865223034533-1-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1136909284391067-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_980247403460771-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_757257992947464-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_350782081105360-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1037853624168372-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_2075553989480849-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_883746863547603-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1052209979343277-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_3300401536930523-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1436170920612266-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_2673788559438713-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1032055644530780-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_937285090564348-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1018917225839361-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_393070699775383-768x1024.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_2123945537937894-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1382827432354243-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_354817990743263-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1131120438268944-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1795043347607365-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1050481916232193-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_395713696464797-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1314208682601941-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_371190412186963-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_350284637931810-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_699543642167040-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_913358406838134-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1049600056136423-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_3668662586736581-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_331920669307243-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1107514596930938-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_2786336571523178-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_1163314341305572-1024x768.jpeg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/01/received_687398096881049-1024x768.jpeg)