Με πολύ μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το βραδάκι του Σαββάτου στην Κοζάνη και στο χώρο του restaurant “Τip-Top” η εκδήλωση με τίτλο “Ωδή στη Γυναίκα-Χαμόγελο στα παιδιά”, την οποία διοργάνωσαν οι “AHEPA Hj-15 “Ioannis Τrantas” Κοζάνης με την πολύτιμη συμβολή της εθελοντικής ομάδας “ViMaLab και τις Βιβή Νίκου και Μαρκοπούλου Μαρία.
Ήταν ένα κάλεσμα στις γυναίκες της πόλης, όπου η καθεμία και όλες μαζί, μετέφεραν τη δική τους εμπειρία και το άκουσμα της δικής τους φωνής, της δικής τους εμπειρίας , με λόγο αφυπνιστικό και συζητήσεις που αξίζει να μοιραστούν.
Στόχος της εκδήλωσης και πάλι ήταν το χαμόγελο των παιδιών.
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/4242424-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/333333-3-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/32-1-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/ςερςρςρ-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/εε-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/εεςε-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/21424242-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/2412424-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/4242142-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/2424242424-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/242424-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/2222222-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/21-4-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/20-1-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/19-1-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/18-1-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/17-1-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/16-1-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/15-3-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/12-2-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/5757-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/6777-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/677-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/6-3-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/4-7-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/3-7-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/22-1-1024x576.jpg)
![](https://kozanimedia.gr/wp-content/uploads/2024/05/Χωρίς-τίτλο-32-1024x576.jpg)
Τα έσοδα της εκδήλωσης θα διατεθούν σε δομές της πόλης που απασχολούνται και εκπαιδεύονται καθημερινά παιδιά με και χωρίς αναπηρία καθώς και στην Ελληνική Δράση Αφρικής .
Πιο συγκεκριμένα θα καλυφθούν οι εξής ανάγκες για τις παρακάτω δομές:
➢ «ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ» ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ,ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ, & ΦΙΛΩΝ Α.μεΑ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ : «Αγορά σταθερού ηλεκτρονικού υπολογιστή για το κτίριο όπου στεγάζεται το σπίτι της Ηλιαχτίδας»
➢ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ – ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ & ΦΙΛΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ Ν.ΚΟΖΑΝΗΣ-ΚΔΑΠ ΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ :«Εξοπλισμός για επέκταση ασύρματου δικτύου access point και αγορά projecrora για το κτίριο όπου στεγάζεται ο σύλλογος και εκπαιδεύονται τα παιδιά»
➢ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΟΖΑΝΗΣ: «Εξεταστικό κρεβάτι για παιδιά»
➢ ΕΙΔΙΚΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ : «Αγορά εξοπλισμού για κέντρο μάθησης -Ξύλινο Παντοπωλείο εξοπλισμένο.
➢ ΚΙΒΩΤΟΣ:ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ -ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΔΙΗΜΕΡΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ Α.με.Α : «Υλικοτεχνικός εξοπλισμός για την υπαίθρια παιδική χαρά «Κιβωτός» προσβάσιμη σε όλα τα παιδιά της κοινότητας που βρίσκεται ήδη υποκατασκευή.
➢ ΣΤΕΓΗ ΠΑΙΔΙΟΥ «ΑΓΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ»: « Μπάλες και είδη χειροτεχνίας για την κατασκήνωση και το ΚΔΑΠ της δομής»
➢ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΑΦΡΙΚΗΣ
➢ Ενίσχυση παιδικής βιβλιοθήκης ενός ακόμη δημόσιου νηπιαγωγείου της πόλης σε συνέχεια της προηγούμενης δράσης μας « BRING YOURBOOK» https://www.fonikozanis.gr/2022/09/bring-your-book.html
Την εκδήλωση συντόνισε η δημοσιογράφος Κατερίνα Μαρκοπούλου και τίμησε με την παρουσία της η Γενική Πρόξενος της Ακτής Ελεφαντοστού, Πρόεδρος του Ιδρύματος Ελληνικής Δράσης Αφρικής Μέρω Κεσεσίογλου ενώ ομιλήτριες της εκδήλωσης ήταν οι:
1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΙΧΑΗΛ : Ηθοποιός.
2. ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΦΑΡΜΑΚΗ: ΑντιπεριφερειάρχηςΤουρισμού, Πολιτισμού και Περιβάλλοντος, Επίκουρη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.
3. ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ :Εκπαιδευτικός , Ιδιοκτήτρια των σχολείων Big Bang School και Σχολειό της Φύσης στη Θεσσαλονίκη.
4. ΚΑΤΣΙΑΝΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ: Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Εργοθεραπείας, Διδάκτορας του Τμήματος Ψυχολογίας, του ΠαντείουΠανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών.
5. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΙΑΛΒΕΡΑ: Ακτιβίστρια με κινητική αναπηρία. Απόφοιτος 5 πτυχίων Ανώτατης Εκπαίδευσης στα Οικονομικά και στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Δημόσια Υπάλληλος.Υποψήφια Διδάκτωρ.
6. ΚΟΡΚΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ: Επιχειρηματίας-Ιδιοκτήτρια των καταστημάτων « Κατερίνα Κορκά Bakery».
7.ΜΑΤΙΝΑ ΜΟΜΤΣΙΟΥ ΤΣΙΚΡΙΤΖΗ : Διευθύντρια των ξενόγλωσσων φροντιστηρίων ΣΥΓΧΡΟΝΟ.
8. ΔΗΜΗΤΡΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ: Εκδότρια, Συγγραφέας, Φιλόλογος ΜΑ, Εκπρόσωπος Ελληνικού Πολιτισμού ΕΙΠ.
9. ΕΛΕΝΗ ΣΙΟΥΣΤΗ : Δημιουργός περίτεχνων κοσμημάτων με Πανελλήνια και Ευρωπαϊκή αναγνώριση.
10. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΑΡΑΝΤΟΥ ΜΑΡΣΑΛ ΙδιωτικήΥπάλληλος,Tourism, Hotel & RestaurantManagement.
11. ΚΟΡΙΝΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΟΥ: Star GS Hellas/make up artist/Αεροσυνοδός.
ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ : Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας